Nebankové pôžičky

Nebankové pôžičky

Nebankové pôžičky  využívajú klienti, ktorí neuspeli v bankovom sektore. V prípade spoločností poskytujúcich nebankové pôžičky (nebankový úver) nieje bonita klienta rozhodujúcim faktorom pri schvalovaní  nebankovej pôžičky, preto tento typ úveru je vo všeobecnosti dostupnejší oproti bankovej pôžičke.

Overenie Nebankového subjektu

Požičiavanie  nebankovými subjektami sa riadi podľa § 657 a 658 Občianskeho zákonníka.  Národná Banka Slovenska (NBS) vedie register veriteľov – t.j. zoznam subjektov poskytujúcich úvery z vlastných zdrojov podla príslušného zákona ( zoznam  firiem poskytujúcich nebankové pôžičky na území SR). Zákon definuje povinnosť registrácie nebankového subjektu do registra veriteľov NBS.

Výška úrokov pri nebankových pôžičkách

Výška úrokov nie je presne zákonom pre nebankové úvery limitovaná, ale obmedzuje sa na právnu normu úžery podľa § 253 Trestného zákona (obchodovanie v rámci tzv. dobrých mravoch). Najdôležitejším dokumentom je zmluva o pôžičke, preto ešte pred podpisom zmluvy je potrebné tento dokument podrobne preštudovaťt. V zmluve o pôžičke musí byť uvedená Ročná Percentuálna Miera Nákladov ( RPMN). RPMN čiže ročná percentuálna miera nákladov je jedným z ukazovateľov výhodnosti nebankového úveru. Pomocou RPMN zistíme, ako je úver drahý a mal by zahŕňať všetky náklady spojené s pôžičkou. Úrok v sebe nezahŕňa ostatné náklady (napr.administratívne poplatky, poplatky za vedenie účtu, poplatky za správu úveru, poplatky za prevody finančných prostriedkov, prvú navýšenú splátku čiže akontáciu, poistenie apod), RPMN tieto všetky náklady musí obsiahnuť. Všeobecne možno povedať, že čím je RPMN vyšší, tým je úver drahší. Pre správne posúdenie je však nutné použiť ešte ďalšie dva ukazovatele: koeficient navýšenia a úrokovú sadzbu.Výpočet RPMN nie je jednoduchý, ide o pomerne zložitý vzorec.Od januára roku 2002 majú však všetci poskytovatelia zo zákona povinnosť tento ukazovateľ uvádzať.

Najčastejšie typy Nebankových pôžičiek

 

  • nebankové pôžičky bez registra –  sú určené pre klientov so záznamom  v bankovom registri
  • online nebankové pôžičky  –  rýchlo vybaviteľné pôžičky cez internet, pomocou online formuláru. Medzi najznámejších poskytovateľov patria Provident, Ferratum, Home Credit, Profi Credit
  • nebankové pôžičky bez dokladovania príjmu – nebankové pôžičky bez dokladovania príjmu sú pre vás ideálne, ak si chcete požičať a je pre vás zložité dokladovanie príjmu a pritom sa máte čím založiť.
  • nebankové pôžičky na zmenku – zmenka je písomný záväzok, že majiteľovi bude vyhradená dohodnutá suma v dohodnutej lehote stanovená na zmenke.
  • nebankové pôžičky pre nezamestnaných – nebankové pôžičky pre nezamestnaných sú určené pre ľudí s nižšími príjmami a zároveň patria medzi rizikové typy  nebankových úverov. Výška úveru a jeho schválenie prebieha  na základe momentálnej situácie klienta.

 

Nebankové pôžičky
5 (100%) 1 hlasov